Ajutati-ma...sunt anorexica sau nu?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

gabrielagaby
Incepator

Ajutati-ma...sunt anorexica sau nu?

Mesajde gabrielagaby » 07/09/2011 12:26

va intreb si pe voi deoarece prietenii mei imi pun ca sunt..am fost grasa,am avut 83kg la 21ani si 1,63 cm inaltime...m-am operat la ficat pt ca am avut pietricele,iar dupa operatie cantaream 77kg.Mi-am propus ca dupa operatie sa ma pun pe slabit.La inceput,alergam dimineata 20min,mancam numai carne alba ,legume si fructe si sucuri naturale.In cursul zilei faceam cam50 abdomene si 30 flotari plus alte mici exercitii.Asta a durat timp de o luna...o luna jumate.Ajunsesem de la 77 la 68kg.Apoi pur si simplu nu mi-a mai venit pofta e mancare...Zile si saptamani si luni intregi am stat fara a manca pt ca nu aveam pofta.Beam doar sucuri de fructe si atata toata ziua.Cand a inceput vara am inceput sa mananc pepene rosu cate 2 felii seara si atata,pt ca stateam cu frica sa nu ma ingras.Chiar si dupa ce mancam pepene ma urcam imediat pe cantar pt a vedea daca s-a pus pe mine.Sunt obsedata de greutatea mea,cred ca ma urc de cel putin 8-9ori pe zi pe cantar.Sapt trecuta am mancat in fiecare dimineata cate o felioara de placinta cu branza si seara pepene.Azi la 22ani,am 48kg la 1,63cm.Mi-e frica,ca daca voi manca ma voi face la fel ca prima...
gabriela

gabrielagaby
Incepator

Mesajde gabrielagaby » 07/09/2011 02:12

am uitat insa sa precizez ca luna asta fac 4 luni de cand nu mi-a mai venit nici menstruatia...iar mereu cand ma pieptan sau cand fac baie imi cade cate1-2 maini de par...
gabriela

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 07/09/2011 03:22

imi pare rau sa iti spun asta dar din pacate ai toate simptomele anorexiei.
Am slabit la varsta de 15 ani ( acum 3 ani) vreo 14 kilograme, in decurs de jumatate de an. am avut 61 kilograme si am ajuns la 47 kg.[ am 1,64] toti prietenii,familia,cunoscutii imi spuneau ca sunt prea slaba dar eu as fi continuat sa slabesc. ciclul mi s-a oprit la vreo 48 kg si nu mi-a mai venit decat dupa vreo 2 ani dar doar cu hormoni sintetici. acum, de vreo 9 luni nu mai iau hormoni, dar ciclul e foarte putin si neregualt. ama juns la vreo 52 de kilograme.

mananci extrem de putin!!
regret enorm ca am slabit atat... am facut vreo 10 feluri de tratamente pentru revenirea ciclului( e o mare problema asta)

nu stiu daca are imporanta sfatul meu, dar as vrea sa stiu ca am reusit sa ajut pe cineva , caci eu acum imi revin incet incet si nu stiu daca ajung vreodata sa fiu sanatoasa compelt.
cred ca am capatat niste probleme cu tiroida, hipotalamusul, inima si circulatia.

sfatul meu este sa fii relaxata caci daca ai grija sa nu mananci prea mult nu o sa te inmgrasi. ai nevoie de vreo 1700 de calorii pe zi.

Te rog, ai grija de tie caci e foarte serioasa treaba asta.

la fel cum zici, mult par am pierdut pe parcurs, si ma simteam asa de rau cateodata fizic. psihic eram destul de instabila. plangeam foarte usor.

inca o data, ai grija!

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/09/2011 03:35

nu maninci ( ca asa zici) dar gatesti tocane cu cirnati si inca alte feluri pe care le vedem postate de tine ... lucrezi la vreo bucatarie ?? ce ne arati noua gateste mama ta ?? faci misto de noi ori cu retetele ori cu postul asta ?? :o :x

la profilul tau scrie :

Ce imi place:gatitul
Despre mine: sunt gabytza si pana acum 2ani nu aveam habar sa gatesc..nici macar nu vroiam sa aud de bucatarie.in schimb acuma ador lucrul asta si inca fac tot felul de experimente culinare.va astept sa gatim impreuna.

Nu se bate nimic cap in cap ?? cu ce ai scris mai sus :
Apoi pur si simplu nu mi-a mai venit pofta e mancare...Zile si saptamani si luni intregi am stat fara a manca pt ca nu aveam pofta.Beam doar sucuri de fructe si atata toata ziua.Cand a inceput vara am inceput sa mananc pepene rosu cate 2 felii seara si atata,pt ca stateam cu frica sa nu ma ingras.Chiar si dupa ce mancam pepene ma urcam imediat pe cantar pt a vedea daca s-a pus pe mine.Sunt obsedata de greutatea mea,cred ca ma urc de cel putin 8-9ori pe zi pe cantar.Sapt trecuta am mancat in fiecare dimineata cate o felioara de placinta cu branza si seara pepene.Azi la 22ani,am 48kg la 1,63cm

sau poate e numai un mesaj din seria celor de la rubrica vinzari /cumparari : blonda, inalta, frumoasa etc nu vind nimic , vreau doar sa ma laud =))

gabrielagaby
Incepator

Mesajde gabrielagaby » 07/09/2011 04:35

nu crista,imi pare rau ca gandesti asa.1an din cei 2 am gatit i pt mine pt ca mancam,iar acest al2lea,sa zicem pt ca nu mai mananc din martie, am gatesc pt prietenul meu..locuiesc cu el,tocmai pt ca sunt casnica am prins viciul de a gati :) iar mancarea pe care o fac o gust doar cu varful limbii,verdictul il am de la iubitul meu...poate ca va dezamagesc ca nu sunt o degustatoare cum ar trebui dar fiecare are problemele lui nu? oricum zic ca nu isi avea rostul comentariul tau cu vanzare/cumparare...nu cred ca site-ul asta e facut pt a primi jigniri din partea lumii la o problema de a mea...poate vei reusi sa intelegi ca daca eu am o problema cu mancatul asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa gatesc sau sa imi postez si eu bietele mele retete...cat despre faptul ca gateste mama mea,sincera sa fiu as vrea,dar pacat ca de8ani ma priveste de sus...eu sunt cea care face retetele nu altcineva.
gabriela

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 07/09/2011 06:20

Draga gabi, nu e vorba de nici o jignire aici, doar te-a intrebat ceva, e normal , nu????....se cam bat cap in cap informatile pe care ni le dai...

Parerea mea......ca sa nu mai fie" jigniri", sa nu mai ai "pareri" de la prieteni, ca sa poti avea certitudini si sa nu mai bajbai in intuneric sau sa ceri parerea unor neaveniti....cel mai bine e sa te duci la medic....medicul e competent, isi cunoaste meseria, stie exact ce trebuie sa faca, ca sa iti spuna, ce tratament sa iti dea.....aici pe forum poti avea doar pareri :x ....nu asta iti trebuie....ai nevoie de certitudini si tratament....deci DOCTOR sa scrie inaintea ta....sper sa te insanatosesti in graba

gabrielagaby
Incepator

Mesajde gabrielagaby » 07/09/2011 06:43

multumesc ptr sfaturile voastre si ptr grija cu care imi acordati atentie.oricum sfaturile si indemanarile voastre o sa le urmez...mai greu imi e cu moralul pt ca sunt pur si simplu obsedata de greutatea mea...mereu cand musc din ceva ma gandesc imediat:am mai pus 1 kg pe mine :( eu stiu ca lucrurile nu se bat cap la cap,poate e normal sa va induca in eroare toate chestiile astea,dar credeti-ma pe cuvant ca nu am pe altcineva care sa gateasca si eu sa stau sa pozez...oare chiar nu am un pic de orgoliu??? oricum va multumesc pt sfaturi. :pup:
gabriela

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 07/09/2011 07:22

asa eram si eu, ma feream sa mananc mai mult cumva, aveam regrete apoi cand nu reuseam sa ma limitez la portii foarte mici.

cu timpul, incetul cu incetul am invatat treptat sa ma relaxez, sa nu imi fac probleme atatea.

sportul e de ajutor in mentinerea greutatii, dar grija, ca e usor sa devina exagerat de mult timpul de miscare fizica.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/09/2011 08:09

Draga Gabi eu inu am vrut sa te jognesc ci am crezut ca tu esti cea care imi jugneste mie inteligenta prin postari contradictorii . Imi pare rau daca te-ai simtit jignita . Ma bucur pentru tine ca ai slabit cum si cit ai vrut gatind in fiecare zi, este o minune la care viseaza orice gospodina , zau. In mod normal cui ii place sa stea in bucatarie ii place si sa manince .

Eu cred, dar cum spune si Pupi noi nu suntem doctori deci parerea mea e vax albina , insa cred ca esti doar obsedata de greutatea ta. De aici si pina la o boala atit de grava al carei nume si este destul ca sa sperie pe toata lumea e cale lunga. Iar cauzele nu sunt atit obsesia greutatii ci dorinta de autodistrugere , pur si simplu nu maninci. Nu ca sa slabesti ( si nu vorbesc de tine ci de cine sufera de asa ceva ) ci ca sa dispari. Cine sufera de asemenea boala NU SE IUBESTE, nu vrea sa traiasca.

Oricum sfatul meu este : fuga , fuguta la nutritionist care sa te invete sa maninci sanatos , dar sa maninci caci infometarea nu a fost si nici nu va fii o solutie .

gabrielagaby
Incepator

Mesajde gabrielagaby » 08/09/2011 12:38

:) imi cer scuze daca si eu v-am jignit in vreun fel,pt faptul ca treburile nu se leaga intre ele...dar eu acuma numai degust f.putin mancarurile si atat...imi place arta culinara,tot daca nu sunt pe deplin cu gustatul..e adevarat ca daca esti bucatareasa trebuie neaparat sa si gusti ceea ce faci..va multumesc pt sfaturi si sper sa uitam discutia de mai sus si sa fiti mai increzatoare si in mine,in legatura cu gatitul :) :*
gabriela

Înapoi la “Cure de slabire”