Ajutati-ma...sunt anorexica sau nu?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

mirelaoscarsson
Incepator

contradictia e mare....

Mesajde mirelaoscarsson » 10/09/2011 04:21

precum fetele spun. ori la bal ori la spital :o

crista scrie:nu maninci ( ca asa zici) dar gatesti tocane cu cirnati si inca alte feluri pe care le vedem postate de tine ... lucrezi la vreo bucatarie ?? ce ne arati noua gateste mama ta ?? faci misto de noi ori cu retetele ori cu postul asta ?? :o :x

la profilul tau scrie :

Ce imi place:gatitul
Despre mine: sunt gabytza si pana acum 2ani nu aveam habar sa gatesc..nici macar nu vroiam sa aud de bucatarie.in schimb acuma ador lucrul asta si inca fac tot felul de experimente culinare.va astept sa gatim impreuna.

Nu se bate nimic cap in cap ?? cu ce ai scris mai sus :
Apoi pur si simplu nu mi-a mai venit pofta e mancare...Zile si saptamani si luni intregi am stat fara a manca pt ca nu aveam pofta.Beam doar sucuri de fructe si atata toata ziua.Cand a inceput vara am inceput sa mananc pepene rosu cate 2 felii seara si atata,pt ca stateam cu frica sa nu ma ingras.Chiar si dupa ce mancam pepene ma urcam imediat pe cantar pt a vedea daca s-a pus pe mine.Sunt obsedata de greutatea mea,cred ca ma urc de cel putin 8-9ori pe zi pe cantar.Sapt trecuta am mancat in fiecare dimineata cate o felioara de placinta cu branza si seara pepene.Azi la 22ani,am 48kg la 1,63cm

sau poate e numai un mesaj din seria celor de la rubrica vinzari /cumparari : blonda, inalta, frumoasa etc nu vind nimic , vreau doar sa ma laud =))

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 10/09/2011 07:30

hey!

“Many persons with eating disorders love to cook and will constantly cook and bake for their family or friends,” <-cititi mai jos!

eu am avut un episod de anorexie mai demult. Eram absolut obsedata de fiecare lingura de ulei pusa in mancare si fiecare gram de zahar adaugat in prajituri.
cu toate astea, imi placea sa gatesc.

va rog, nu mai vorbiti in necunostinta de cauza.
am cautat simplu pe google: anorexia cooking
in primul articol scria:

Parents should take notice if their children return from college and take over the kitchen, baking up a storm. Excessive cooking or preoccupation with food may signal an eating disorder like anorexia.

“Many persons with eating disorders love to cook and will constantly cook and bake for their family or friends,” said Theresa Fassihi, PhD, a psychologist with the Eating Disorders Program at The Menninger Clinic in Houston. “They may bake all day, but not eat a single thing themselves.”

She added that some persons with eating disorders may get vicarious pleasure from watching others eat, and enjoy being in control while others give in to the fattening foods.

Cooking Can Signal Eating DisorderWhile baking is a normal, enjoyable part of the holiday experience, it could be a warning flag if coupled with other signs and symptoms of eating disorders. Eating disorders include anorexia, bulimia, binge eating and over exercising. While eating disorders occur more frequently in women, men may also develop an eating disorder. Nearly 10 million females and 1 million males are currently struggling with an eating disorder such as anorexia or bulimia, according to the National Eating Disorders Association.
Laura

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 10/09/2011 07:33

al doilea articol spunea:

Food becomes the most important part of an anorexic's life. Anorexia sufferers are often obsessed with food and will read cookbooks, collect recipes, and look at pictures of food in order to satisfy their cravings. Many anorexics insist on cooking for their families but will not eat any of the food they have prepared. Anorexics read food labels and may cut out meat or "high-risk" foods from their diet. Anorexics will skip meals and go to great lengths to hide their disorder.

sau pe romana, alt articol:

În general persoanele cu anorexie acumuleazã un numãr foarte mic de calorii deghizate sub cantitãTi mari de fructe, legume si salate. De asemenea însoTite de exerciTii susTinute pentru slãbire si medicamente pentru slãbit. Mai mult, în ciuda atitudinii sale negative faTã de mîncare, persoana prezintã un interes mare în a cumpãra mîncare si a gãti pentru alTii. Desi în mod tehnic cuvîntul anorexie înseamnã "pierderea poftei de mîncare", persoanele care suferã de anorexie au un apetit normal însã îsi controleazã drastic mîncarea.
Laura

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 10/09/2011 09:14

Da draga, articolele postate tin de cultura generala....stim ce anume este anorexia....esenta era ...sa mearga la medic...nu vrea sfaturi de la persoane neavenite, vrea ceva concret, aici doar presupuneri se gasesc....doar un medic bun poate sa o indrume, sa o puna pe picioare....cu anorexia nu se joaca, nu e ceva cu care poti tari o viata, daca nu o tii sub control si daca nu incerci sa "get rid of it or get over it"nu ajungi bine deloc.
Daca stam sa citim pe internet toate cate sant postate ajungem sa fim mai docti decat un doctorii, ajungem sa ne diagnosticam singuri cu toate bolile posibile si imposibile de pe fata pamantului...cum citim ceva cum ajungem la concluzia ca boala aia o avem....lasa draga mea pe cei scoloiti si in domeniu sa isi spuna cuvantul in privinta anorexiei doamnei/domnisoarei in cauza....este cel mai bine si sfatul cel mai bun pe care putem sa i-l dam.
Cu presupuneri si cu bajbaieli nu se ajunge niciunde sau ,daca se ajunge, sigur nu in locul in care trebuie

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 11/09/2011 08:21

din articolele pe care le-am adus in discutie vroiam sa subliniez legatura dintre anorexie si dorinta de a gati mult si chair placerea de a face asta si apoi de a nu manca.

ii luam cumva apararea Gabrielei caci dupa ce a spus ea:
''1an din cei 2 am gatit i pt mine pt ca mancam,iar acest al2lea,sa zicem pt ca nu mai mananc din martie, am gatesc pt prietenul meu..locuiesc cu el,tocmai pt ca sunt casnica am prins viciul de a gati Smile iar mancarea pe care o fac o gust doar cu varful limbii,verdictul il am de la iubitul meu...poate ca va dezamagesc ca nu sunt o degustatoare cum ar trebui ''

credeam ca s-a clarificat contradictia aceasta intre retetele ei si problema ei cu alimentatia.

nu contesc faptul ca un doctor ar putea sa dea cele mai bune sfaturi si indrumari, dar credeam ca ea isi doreste sa fie ajutata si aici, pe forum, cu ceva. Avand si eu problemele pe care le are si ea, am gasit de cuviinta sa ii spun cate ceva.
am fost contrariata ca inca nu s-a stabilit cum sta treaba cu diferentele dintre ce avea scris Gabriela la descrierea personala si ceea ce spunea ea aici, in topicul asta.

ps: din pacate, doctorita mea de familie s-a mirat la unele chestii fundamentale pe care le-am aflat de pe internet in legatura cu anorexia.( de ex: lipsa menstruatiei)
exista unele sanse sa nu dea peste medici competenti si o gramada de informatii se afla pe internet despre toate bolile. trebuie totusi mult discernamant in alegerea lor.
Laura

gabrielagaby
Incepator

Mesajde gabrielagaby » 12/09/2011 01:23

multumesc pt ajutorul acordat laughylau pt clarificarea problemei cu frazele de la profilul meu si intrebarea postata aici.si iti multumesc si pt sfaturile date. :* de fapt,va multumesc la toate chiar daca la inceput au fost mici confuzii,sa zicem :)
gabriela

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 12/09/2011 04:17

cu multa placere! imi doresc sa iti fie de ajutor macar putin tot ce ai citit.
:hug:
Laura

gabrielagaby
Incepator

Mesajde gabrielagaby » 13/09/2011 11:10

imi este chiar de ajutor! nu putin ci foarte mult ma ajuta tot ce mi-ai scris :) :*:* :hug:
gabriela

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 17/09/2011 07:59

:hug: :hug:
Laura

Înapoi la “Cure de slabire”